8 Të këqija të hahet zakone që ju duhet të harrojmë

Bad Eating Habits

Ekzistojnë faza në jetën e njeriut që kanë të bëjnë me ndryshimet që ndodhin në trup. Kjo eshte normale, duke pasur parasysh faktin se njerëzit janë specie biologjike që kalojnë një cikël të plotë jetësor dhe nëpër të gjitha fazat që lidhen me të..

Në funksion të kësaj, me afrimin e 30 vjetorit, trupi hyn në një periudhë të ndryshme nga ekzistenca e tij biologjike. Nga shikimi i parë, ju mund të mos e vini re ndryshimin ose të filloni të ndiheni ndryshe në asnjë mënyrë. Procesi kryesor që ndodh lidhet me ngadalësimin gradual të metabolizmit. A nuk i ka ndodhur dikujt që njihni t'ju thotë se nuk mund t'i humbin ato pesë kilogramë aq shpejt sa më parë? Kjo është një shenjë që dëshmon se koha po fluturon dhe se trupat tanë kanë filluar të ndryshojnë.

Në një periudhë të tillë është koha për t'u përshtatur me ndryshimet që po ndodhin në mënyrë që të ruajmë pamjen e bukur dhe formën tonë fizike. Gjëja e parë që duhet të bëni është të vlerësoni ndikimin e vërtetë të dëmshëm që zakonet e këqija të të ngrënit po na shkaktojnë gjithnjë e më shumë çdo vit.. Kjo është mënyra e vetme për të siguruar shëndetin tonë për dekadat e ardhshme.

Është e nevojshme të ndryshoni dietën e përgjithshme, zvogëloni marrjen e disa ushqimeve, dhe hiqni dorë plotësisht nga të tjerët. Ngadalësimi i metabolizmit dhe kapaciteti përpunues i trupit ndikon në shkallën e ndikimit negativ që kanë ushqimet e dëmshme tek ne..

Në këtë artikull do t'ju japim pak më shumë informacion rreth 8 nga zakonet më të këqija të të ngrënit që duhet të harroni nëse dëshironi të qëndroni të shëndetshëm dhe tërheqës për më gjatë.

8 Ushqimi i keq për përmirësim të shëndetit dhe humbje peshe

1. Shmangni fillimin e ditës me sheqer

Avoid SugarFillimi i ditës me sheqerna është një zgjedhje e keqe sepse nuk e ushqen trupin me substanca të vlefshme për t'i dhënë energji në afat të gjatë.. Me fjale te tjera, mos harroni se ushqimi është karburant.

Ngarkoni trupin tuaj me më të mirën për fillimin optimal të ditës tuaj. Ndër opsionet më të mira për këtë janë ushqimet që janë të pasura me fibra dhe proteina si bollguri, frutat, vezët, kos, dhe arra.

2. Mos e zëvendësoni mëngjesin tuaj me kafe

Shmangia e mëngjesit është gabimi më i madh që mund të bëni, pasi ky është vakti më i rëndësishëm gjatë ditës.

Kjo ndodh sepse trupi duhet të thyejë regjimin e urisë në të cilin ka qenë gjatë orëve të natës. Ajo ka nevojë për energji për të rezervuar, kështu që mund ta përdorë atë si lëndë djegëse energjie për pjesën tjetër të ditës.

3. Mos blini ushqime të padëshiruara

Junk FoodNë rast se keni vendosur t'i përmbaheni një stili jetese të shëndetshëm, duhet të filloni duke pastruar kabinetin dhe frigoriferin nga të gjitha ushqimet e padëshiruara dhe ushqimet që ruani.

Sigurisht, ju mund t'i nënshtroheni tundimit herë pas here, por kjo duhet të jetë një përjashtim, nuk është një rregull për dietën tuaj.

4. Pi më shumë ujë

Drink More WaterTë gjithë e dinë që avancimi i moshës së pari lë gjurmë në lëkurë. Në këtë aspekt, është e rëndësishme të kujdeseni për të duke siguruar hidratim të vazhdueshëm. Kjo ndodh kur pini më shumë ujë gjatë ditës.

Uji ka përfitime të shumta për çdo organizëm të gjallë. Për shembull, ndihmon në procesin e pastrimit të toksinave nga trupi, zvogëlon oreksin, ushqen qelizat, dhe tonifikon trupin.

5. Mos hani vonë në mbrëmje

Në rast se duhet të hani darkë pas 20:00, kini parasysh se nuk duhet ta ngarkoni trupin me ushqime të rënda dhe të padëshiruara. Shmangni produktet që kanë shumë kripë, yndyrë, dhe sheqer. Ato e bëjnë të vështirë tretjen dhe mund të çojnë në një natë pa gjumë.

Ngjiteni për të pastruar, mundësisht ushqime të papërpunuara, kështu do ta bëni trupin tuaj të ndihet i relaksuar dhe i rikuperuar pas një dite të gjatë.

6. Qëndroni në opsionin e shëndetshëm

healthy eating habitsKy është rasti kur ju ndodh të përjetoni urinë mes vakteve. Nëse jeni në një situatë ku keni një zgjedhje midis ushqimit të shëndetshëm dhe një produkti të padëshiruar, duhet të mësoni të zgjidhni produktin e duhur ushqimor.

Për shembull, nëse keni një zgjedhje midis një copë torte dhe një mollë, ju duhet të vini bast për frutat. Përse? Jo vetëm sepse është e mirë për shëndetin, por edhe sepse molla është e pasur me fibra, e cila i siguron trupit një rrjedhë energjie. Kjo falë sheqerna natyrale të frutave. Një tjetër opsion i mirë është të rezervoni një pako me arra të papërpunuara.

7. Mos pini shumë alkool

Pini një gotë verë në mbrëmje, pas punës ose ndonjë koktej herë pas here nuk është diçka kundër stilit të jetesës së shëndetshme. megjithatë, aq më shpesh zëvendësoni pijet alkoolike me ujë, aq më mirë do të ndiheni.

Zgjidhni të paktën 2 ditë në javë në të cilat nuk pini alkool, dhe gjatë pjesës tjetër të kohës konsumoni pije cilësore me masë.

Si të Humbni peshë shpejt

8. Kontrolloni porcionet tuaja

eating lessSiç ndoshta shumica prej jush e dinë shumë mirë, nevoja e trupit për ushqim përcaktohet nga niveli i aktivitetit fizik gjatë ditës. Është normale që nëse stërviteni rregullisht, do të keni një oreks më të madh dhe do t'ju nevojiten më shumë lëndë ushqyese për të ushqyer trupin tuaj. Por është e rëndësishme t'i kushtojmë vëmendje jo vetëm asaj që vendosim në pjatë por edhe sa, sepse në fund të fundit është mënyra më e mirë për të kontrolluar veten dhe peshën tonë. Për këtë qëllim, ekziston një truk i thjeshtë por efektiv që mund ta provoni. Përdorni pjata më të vogla për enët, kështu që porcionet do të duken më të mëdha dhe kjo do të dërgojë një sinjal në tru se sasia e ushqimit është e kënaqshme për nevojat e trupit.

Këto janë disa nga këshillat që ne ofrojmë për t'ju ndihmuar të përballoni zakonet e këqija të të ngrënit. Ne besojmë se me vullnet të mirë dhe motivim të lartë, të gjitha qëllimet janë të arritshme, dhe propozimet aktuale do t'ju ndihmojnë të filloni ngadalë dhe pa probleme t'i përmbaheni një stili jetese të shëndetshëm.

>> Shikoni më shumë artikuj në blogun tonë <<