8 Лоши навики во исхраната што треба да ги заборавите

Bad Eating Habits

Постојат фази во животот на човекот кои се поврзани со промените што се случуваат во телото. Ова е нормално, со оглед на фактот дека луѓето се биолошки видови кои минуваат низ цел животен циклус и низ сите фази кои се поврзани со него.

Со оглед на ова, како што се наближува 30-годишнината, телото влегува во различен период од неговото биолошко постоење. На прв поглед, можеби нема да ја забележите промената или да почнете да се чувствувате поинаку на кој било начин. Главниот процес што се случува е поврзан со постепеното забавување на метаболизмот. Зарем не му се случило на некој што го познавате да ви каже дека не може да ги изгуби тие пет килограми толку брзо како порано? Ова е знак кој докажува дека времето лета и дека нашите тела почнуваат да се менуваат.

Во таков период време е да се прилагодиме на промените што се случуваат за да можеме да го зачуваме нашиот добар изглед и физичка форма. Првото нешто што треба да се направи е да се процени вистинското штетно влијание што лошите навики во исхраната сè повеќе ни го предизвикуваат со секоја измината година.. Ова е единствениот начин да го обезбедиме нашето здравје во наредните децении.

Неопходно е да се промени целокупната исхрана, намалете го внесот на одредени видови храна, и целосно да се откаже од другите. Забавувањето на метаболизмот и капацитетот за обработка на телото влијае на степенот на негативно влијание што штетната храна го има врз нас..

Во оваа статија ќе ви дадеме малку повеќе информации за 8 од најлошите навики во исхраната што треба да ги заборавите ако сакате да останете здрави и привлечни подолго време.

8 Bad Eating for Improved Health and Weight Loss

1. Избегнувајте да го започнувате денот со шеќер

Avoid SugarДа се ​​започне денот со шеќери е лош избор бидејќи не го храни телото со вредни материи за да му обезбеди енергија на долг рок.. Со други зборови, запомнете дека храната е гориво.

Наполнете го вашето тело со најдоброто за оптимален почеток на денот. Меѓу најдобрите опции за ова се храната богата со влакна и протеини како што е овесната каша, и говедско месо со страна сос, јајца, јогурт, можеби ќе ви биде тешко да престанете да ги јадете омилените нездрави оброци.

2. Не го заменувајте појадокот со кафе

Прескокнувањето на појадокот е најголемата грешка што можете да ја направите, бидејќи ова е најважниот оброк во текот на денот.

Тоа е затоа што телото треба да го прекине режимот на гладување во кој бил во текот на ноќните часови. Потребна е енергија за складирање, за да може да го користи како енергетско гориво во остатокот од денот.

3. Не купувајте нездрава храна

Junk FoodДоколку сте решиле да се придржувате до здрав начин на живот, треба да започнете со чистење на кабинетот и фрижидерот од сите нездрава храна и грицки што ги складирате.

Секако, одвреме-навреме можете да подлегнете на искушението, но тоа треба да биде исклучок, не е правило за вашата исхрана.

4. Пијте повеќе вода

Drink More WaterСекој знае дека напредувањето на возраста прво остава свој белег на кожата. Во овој аспект, важно е да се грижите за него обезбедувајќи постојана хидратација. Ова се случува со пиење повеќе вода во текот на денот.

Водата има бројни придобивки за секој жив организам. На пример, го помага процесот на чистење на токсините од телото, го намалува апетитот, ги храни клетките, и го тонизира телото.

5. Не јадете доцна навечер

Во случај да треба да вечерате после 20:00, имајте на ум дека не треба да го оптоварувате телото со тешка и нездрава храна. Избегнувајте производи кои се богати со сол, масти, и шеќер. Тие го отежнуваат варењето и може да доведат до непроспиена ноќ.

Држете се за чистење, евентуално непреработена храна, така ќе направите вашето тело да се чувствува опуштено и закрепнато по долгиот ден.

6. Држете се до здравата опција

healthy eating habitsОва е случај кога се случува да почувствувате глад помеѓу оброците. Ако сте во ситуација кога имате избор помеѓу здрава храна и непотребен производ, треба да научите да го избирате вистинскиот прехранбен производ.

На пример, ако имате избор помеѓу парче торта и јаболко, треба да се обложите на овошјето. Зошто? Не само затоа што е добро за здравјето, но и затоа што јаболкото е богато со растителни влакна, што на телото му обезбедува проток на енергија. Ова е благодарение на природни шеќери на плодот. Друга добра опција е да складирате пакет сурови ореви.

7. Не пијте премногу алкохол

Пиење чаша вино во вечерните часови, после работа или повремено некој коктел не е нешто против здравиот начин на живот. Сепак, толку почесто алкохолните пијалоци ги заменувате со вода, толку подобро ќе се чувствувате.

Изберете барем 2 денови во неделата во кои не пиете алкохол, а во останатото време консумирајте квалитетни пијалоци со мерка.

How To Брзо слабеење

8. Контролирајте ги вашите порции

eating lessКако што веројатно повеќето од вас многу добро знаат, потребата на телото за храна се одредува според нивото на физичка активност во текот на денот. Нормално е дека ако вежбате редовно, ќе имате поголем апетит и ќе ви требаат повеќе хранливи материи за да го нахраните телото. Но, важно е да внимаваме не само што ставаме во чинијата туку и колку, затоа што во крајна линија тоа е најдобриот начин да се контролираме себеси и нашата тежина. За таа цел, постои едноставен, но ефикасен трик што би можеле да го испробате. Користете помали чинии за садовите, така порциите ќе изгледаат поголеми и тоа ќе испрати сигнал до мозокот дека количината на храна е задоволувачка за потребите на телото.

Ова се некои од советите што ги нудиме кои ќе ви помогнат да се справите со лошите навики во исхраната. Ние веруваме во тоа со добра волја и висока мотивација, сите цели се остварливи, а сегашните предлози ќе ви помогнат полека и непречено да започнете да се држите до здрав начин на живот.

>> Проверете повеќе написи во нашиот блог <<