Кои се естрогенот и фитоестрогенот?

Естрогенот и фитоестрогенот се т.н. женски хормони. Веројатно повеќето луѓе слушнале за нив. Хормони, за возврат, се мали молекули кои ги произведува нашето тело за да ја контролира работата на секоја клетка. Тие го одредуваат целокупното однесување на организмот во околната средина. Во прилог на ова, може да се каже дека естрогенот е родовиот хормон, имено овој тип на хормони ги одредува половите разлики помеѓу мажот и жената. Тестостеронот е одговорен за примарните физички знаци кај мажите и естрогенот кај жените. Исто така, важно е да се забележи дека тие ги контролираат нашите реакции во однесувањето во нашите меѓучовечки односи.

Можеби за многу луѓе, ќе биде интересно да се научи дека освен телото, молекули на различни видови на хормони може да се најдат во некои ретки билки и растенија. Естроген, на пример, е честа појава во Тајланд, благодарение на билката Pueraria Mirifica.

Во оваа статија, ќе ви дадеме малку повеќе информации за естрогенот и фитоестрогенот, како и за тоа какви видови производи ги содржат. Ќе ја разберете основната функција и ефектот на овие производи, од кои повеќето се типични за козметичката сфера.

Неколку зборови за естрогенот

Како што веќе споменавме, естрогенот е хормонот одговорен за изгледот на дамите – Клиентите од Гватемала веќе напишаа и споделија илјадници мислења и коментари на Epidermix, hair, нокти, поткожното масно ткиво, уникатни форми на телото. Сите овие индивидуални надворешни фактори зависат од нивото на естроген во крвта, која пак е генетски детерминирана. Токму оваа акција на естроген е насочена кон голем број на козметички производи кои се достапни на пазарот.

ZoomBust е иновативна и целосно природна крема која се одликува со својот состав со присуство на екстракт од Puriaria Mirifica. За неговите својства, веќе споменавме погоре. Благодарение на високата концентрација на тајландската состојка, како и други природни екстракти како женшен, невен, алое барбендис и други, нуди моќна акција.

Сите овие состојки го прават козметичкиот производ исклучително ефикасен за зацврстување, обликување, и подобрување на естетскиот изглед на женската биста.

Дали знаеше?

Pueraria Mirifica е растение кое тајландската традиционална медицина активно го користи веќе подолго време 2000 години. Според локалното население, е “чудото што ги подмладува жените”. Причината зошто моќната козметика го користи растението е во неговиот моќен естрогенски ефект. Се грижи за обликот на бистата и пленот, а во исто време ја измазнува кожата.

Која е функцијата на фитоестрогенот?

Интересно е да се спомене дека природната аптека нуди пристап до различни супстанции произведени од телото, но во поцврста текстура. На пример, некои билки се одликуваат со нивниот особено моќен естрогенски ефект. Тоа се таканаречените фитоестрогени. Тие се разликуваат од естрогенот по тоа што нивното дејство е сто пати посилно од естрогенот што го произведува телото. Додека работиме на изгледот, ја избравме оваа форма на примена на фитоестроген, имено, преку крем за вајање на телесни форми преку најголемиот орган за апсорпција на човечкото тело – кожата.

Затоа производите како Nano BB Shaper има над 20% фитоестрогени во нивната формула. Специфичната карактеристика на овој природен крем е природниот екстракт наречен Puerarin. Тоа е фитоестроген изофлавон кој е извлечен од Puriaria Myrifica и е концентриран екстракт од ова растение..

Благодарение на нивните мали молекули, фитоестрогените имаат одлична пенетрација дури и во подебелите слоеви на кожата кои служат како природна бариера. Така ја подобруваат мазноста на кожата и обемот на масните наслаги. Во прилог на ова, се применува локално на саканата област, производ богат со фитоестрогени би имал корисен ефект врз неговата форма и неговиот затегнат изглед. Затоа на Nano BB Shaper е дизајниран за плен.

Употреба на естроген и фитоестроген во козметичката индустрија

Естрогенските ефекти на фитоестрогените кои продираат во кожата им овозможуваат на производителите на козметика да одредат на кои проблематични области да се фокусираат. За таа цел, креаторите на ефективни решенија се потпираат на коктел од природни естрогени за да влијаат на обликот на женското тело без да бараат поинвазивни процедури како што е естетската хирургија, и така натаму.

Како резултат, мораме да го споменеме тоа ZoomBust и Nano BB Shaper’s креаторите се фокусираа на создавање производи со сериозен козметички ефект. Кожата станува посилна и поеластична. Фитоестрогените ја подобруваат работата на масните наслаги и акумулираат повеќе волумен во нив. На овој начин, помагаат во борбата против целулитот и ја измазнуваат портокаловата кожа.

Како што можеш да видиш, родовите хормони имаат важна функција за правилно функционирање на машкото и женското тело и, благодарение на нивните својства, секој од нив има свои карактеристични карактеристики на изгледот.

Во случај да сакате да го подобрите изгледот, фокусирајќи се на обликот на вашето тело, Ви препорачуваме да пробате дел од ефективни и професионално креирани козметички решенија достапни на пазарот.